Ars Independent 2018 – zapowiedź

grafika-square-social-AIF2018

Normalnie o tej porze zapowiadam kolejną edycję Ars Independent. W tym roku, jak i w poprzednich, skupię się głównie na filmowej odsłonie tego festiwalu. Ars, całkiem słusznie, coraz bardziej odpływa w stronę intermedialną, gdzie pierwsze skrzypce grają gry wideo, nowe media i pokazy VR. Piszę „całkiem słusznie”, ponieważ uważam, że Ars Independent genialnie wypełnił niszę na rynku, zamiast być kolejnym wtórnym filmowym festiwalem.

Jednak pod względem repertuaru kinowego też jest nowocześnie i oryginalnie. W tym roku jestem mile zaskoczona propozycjami konkursowymi. Przede wszystkim cieszę się z „Dzikich chłopców”, filmie o którym pisałam już i u siebie i na Magivandze, a który zrobił na mnie kolosalne wrażenie na tegorocznych Nowych Horyzontach. Równie dobrze zapowiadają się chilijski „Król”, określony na stronie festiwalu mianem „filmu-łamigłówki” oraz eksperymentalne „Oczy ważki”. O statuetkę Czarnego Konia powalczą także: „My” (nie wyobrażam sobie festiwalu bez filmu o nastolatkach eksplorujących własną seksualność), „Lemoniada”, czyli rumuńskie kino o życiu oraz intrygujące rumuńskie „Meteory”.

Warto docenić, że rzutem na taśmę organizatorzy dorzucili retrospektywę nieodżałowanego Piotra Szulkina. W Katowicach będzie można zobaczyć jego najlepsze dzieła: „Golema”. „Wojnę światów” oraz „O-bi, O-ba. Koniec cywilizacji”.

Poza tym, jak zawsze, świetna sekcja Miasta Muzyki. Na pewno wybiorę się na „American Valhalla”, dokument o współpracy Iggy’ego Popa i Josha Homme’a oraz wyreżyserowaną przez wokalistę Much „Powracającą Falę”, film, w którym można zobaczyć drugiego nieodżałowanego artystę zmarłego w tym roku – Roberta Brylewskiego.

Animacji jest tak wiele, że aż trudno się w nich połapać. Zresztą, zobaczcie sami: https://www.arsindependent.pl/pl/program/kon-by-sie-usmial/

Karnety i bilety wciąż dostępne są na stronie festiwalu, na którą odsyłam także po więcej szczegółów dotyczących niefilmowych sekcji tegorocznego Arsa: https://www.arsindependent.pl/.

Comments: no replies

Join in: leave your comment