Kino na Granicy

pictures-of-the-old-world

Jadę ja w końcu na Kino na Granicy. W końcu, bo od paru dobrych lat wybieram się na ten kuszący czeskim piwem i nienajgorszymi filmami festiwal.

Mnie najbardziej przekonała retrospektywa Dušana Hanáka połączona z wystawą jego zdjęć. Nie miałam jeszcze okazji zetknąć się z jego kinem (tym cudowniej, że poznam je na dużym ekranie), ale „Obrazy starego świata” chodzą za mną od długiego czasu i jest to film, na którego temat wszyscy wypowiadają się z trudnym do opisania zachwytem, a opinii negatywnych brak (co w sumie jest nieco podejrzane). Poza tym ekranizacje Kafki, jednego z moich ulubionych pisarzy, którego dzieła, przetłumaczone na język kina lub teatru nieczęsto mnie zachwycają, ale liczę na to, że organizatorzy pokuszą się o zaprezentowanie zakurzonych, nieznanych perełek, a nie tylko najbardziej znanych „Procesów”. Jest też Janusz Majewski i Kurt Weber czyli reżyser, którego filmy ogląda się z dużą przyjemnością i operator tworzący w czasach, kiedy polskie kino było przeznakomite, autor zdjęć m.in. do „Zaduszek”, „Bazy ludzi umarłych” i „Salta”. Polskie kino kobiet też brzmi zachęcająco, tym bardziej, że ten cykl zainspirowany książką „Biały mazur” skupia się nie tylko na znanych nazwiskach takich jak Holland i Saas, ale też przypomni filmy Ewy Kruk i Hanki Włodarczyk, co jest odpowiedzią na moje niegasnącą potrzebę odkrywania nieznanych/ zapomnianych perełek. W sekcji najnowszego kina pojawi się podobno węgierski akcent, co mnie niesamowicie cieszy, bo ostatnio jestem hungarofilką (i nie obchodzi mnie, że takie słowo nie istnieje), a że sięgam po rzeczy sprzed kilku dekad lub nawet sprzed stulecia, to chętnie zobaczę jak się obecnie mają sprawy na Węgrzech. Dla zainteresowanych poniżej zamieszczam plan hasłowy imprezy.

Retrospektywy:

Dušan Hanák – który będzie gościem festiwalu

Janusz Majewski i Kurt Weber – którzy również gośćmi festiwalu będą

Franz Kafka i Jaroslav Hašek

Blok „Wielka Wojna 1914-1918”

Cykl „Granice i mury świata”, który w tym roku przyjrzy się współczesnemu kinu ukraińskiemu

Cykl zainspirowany książką dr Moniki Talarczyk-Gubały „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii”

+ wiele tytułów z kina najnowszego

Koncerty:


29.04. Kieslowski (CZ)
30.04. Bokka (PL)
01.05. Zrní (CZ)
02.05. Dr Misio (PL)
03.05. Puding pani Elvisovej (SK)

Wystawy:

Fotografie Dušana Hanáka

„Polska, Europa, świat. Twarze Agnieszki Holland” przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi

+ wydarzenia w ramach Biennale w Wenecji Cieszyńskiej

Więcej informacji na stronach: https://www.kinonagranicy.pl/index.php?lang=pl, https://www.kinonagranicy.pl/index.php?lang=cz oraz fanpage’u przeglądu https://www.facebook.com/kinonagranicy.

 

Comments: no replies

Join in: leave your comment